Symlink Nedir?

Bilindiği üzere Linux işletim sisteminde klasörler karışık bir şekilde daha doğrusu hiyerarşik düzende bulunmaktadır. Bir klasörüün içindeki dosyayı alıp başka bir dosya içine aktarmaya çalıştığımızda ya da komple klasörü bir başka klasör içine atmaya çalıştığımızda bize kesinlikle izin vermez. Burada adından da belli olacağı üzere Symlink yardımcı olacaktır. Symlink indir dediğinizde size gerekli kullanım açıklamaları anlatılacaktır. Bu uygulama sayesinde bu belirtilen işlemi sorunsuzca yapabilirsiniz. Bypass Shell ile aynı mantık düşünülebilir.

Symlink konusunu örnekle sizlere açıklamak istersek eğer;

“ln –s /root/tht/klasor/deneme.txt /var/www/var.txt” bu kullanmanız gereken bir komut olarak varsayalım.  Bu komut ile birlikte ‘’ /root/var/klasor/ ‘’ dizinde mevcut olan ‘’ deneme.txt ‘’ ‘’ /var/www/ ‘’ dizinlenmek için ‘’ var.txt ‘’ olaran değiştirilmiş oldu.

Symlink indir işleminde sadece bu komut size yeterli olmayacaktır. Birde bunun Php tarafında yapılanı vardır. Bu kodlar ise;

<?php

$dosya = ‘../../home/deneme/configuration.php’;

$yeniYol = ‘../../home/deneme/oku/2.txt’;

symlink($dosya, $yeniYol);

echo readlink($yeniYol);

?>

Koddan anlaşılacağı üzere Home/deneme klasörü içerisinde bulunan configuration.php dosyasını alarak home/deneme/oku/2.txt dosyasına dizinlemiş olduk. Yani Symlink indir ile bir takım değişikliklerin yapılmasına izin verdik.

Adminer download için kullanacağınız kodları mutlaka hafızanıza yer etmeniz gerekiyor. Buna göre sizlere vereceğimiz kodlar aklınızda kalmıyorsa da bilgisayarınızın bir yerine not edebilirsiniz.

Kod : Mkdit tht

Kod : Cd tht

htaccess

Options Indexes FollowSymLinks